Pozyskiwanie linków

W pozycjonowaniu najważniejsze są linki. Nie ma co polemizować z tym faktem.Nie koniecznie liczy się ich ilość, ale jakość. Linki te muszą prowadzić do naszej strony, a gdy opatrzone są odpowiednim anchor tekstem (opisem linka), mają moc pozycjonującą. No chyba, ze są to linki nie przekazujące mocy, czyli no-follow. Anchor tekst to nic innego jak treść zawarta pomiędzy znacznikami odnośnika w języku HTML, czyli <a>.

Linki możemy pozyskiwać z bardzo wielu źródeł. Z własnych stron, takich jak zaplecza, lub ze stron innych webmasterów. Możemy to robić ręcznie, tj. w przeglądarce internetowej, lub posłużyć się programami i skryptami, automatycznymi, jak i pół-automatycznymi. Na rynku znajdziemy wiele takich narzędzi, niektóre darmowe, niektóre płatne, ale to temat na osobny artykuł.

Jak wspomnieliśmy linki możemy posykiwać ze stron, które nie należą do nas. Możemy tu zaliczyć metody legalne, jak i nie legalne, tj. włamywanie się na strony czy doklejanie kodów JS w źródle stron. Legalne metody to oczywiście zdobywanie linków z katalogów stron, presell page czy z komentarzy na tematycznych blogach. O katalogach i blogach presell pages, piszemy w innym artykule na naszej stronie. Zajmijmy się pozyskiwaniem linków z innych źródeł.

Udzielając się na forach internetowych czy czytając blogi na interesujące nas tematy, najlepiej powiązane z tematyką naszej strony, warto je wykorzystać. Na forach internetowych zazwyczaj mamy możliwość dodania sygnaturki do naszych postów. Warto więc dodać tam link do naszej strony, dzięki temu zapewniamy sobie kolejny link pozycjonujący oraz wejścia na stronę, bo wiele osób na pewno kliknie w naszą sygnaturkę, tylko po to by się przekonać do czego prowadzi odnośnik, a może nawet zainteresuje ją nasza oferta ze strony. To samo tyczy się blogów. Warto komentować poszczególne wpisy na blogach, podając w nich, w odpowiedniej rubryce, adres naszej strony www. To nam nie tyle da moc pozycjonującą co pokaże robotom, że linki te są w mirę naturalne, linkowane na inne anchory, gdyż zazwyczaj anchor tekstem na blogach jest nasze imię/nick. Oczywiście fora i blogi to tylko wierzchołek góry lodowej skąd można pozyskiwać link. Możemy w tym celu wykorzystywać serwisy społecznościowe, platformy mikro-blogowe, czy nawet strony Wikipedii. Pamiętajmy też, ze zgodnie z ideą Białego SED inni będą tez czasem sami do nas linkować.