Czym jest optymalizacja strony

Podstawą do rozpoczęcia pozycjonowania strony jest jej odpowiednie zoptymalizowanie pod kątem wyszukiwarek.Co to znaczy? Nic innego jak to, że stron musi spełniać wymogi, które zawarte są np. w spisie wytycznych dla webmasterów Google.

Ważne aby strona spełniała te wytyczne. W przeciwnym wypadku może się to źle skończyć, nałożeniem np. filtra czasowego lub stałego na stronę (tj. na pozycjonowane słowa kluczowe) bądź całkowitym usunięciem strony z wyszukiwarki. Opiszemy pokrótce na co zwracać uwagę podczas optymalizacji oraz czego unikać.

Przede wszystkim musimy zadbać o to aby na stronie były zawarte słowa kluczowe na które ja pozycjonujemy. Musimy zrobić to w taki sposób aby nie były one „upychane” na siłę, gdzie tylko popadnie, ale z umiarem. Nadmiar słów kluczowych w treści czy w znacznikach meta strony może skończyć się wspomnianą już wcześniej karą dla strony.

Warto zwrócić także uwagę na to czy treść na naszej stronie jest unikalna , niepowtarzalna. Jest ot częsty błąd, często spotykany w sklepach internetowych. Wiele sklepów oferuje te same produkty, które są opisane tak samo na wielu stronach. Przez to wszystkie te strony tracą na wartości w oczach Google.Musimy zadbać też o to aby treść na naszej stronie nie wyświetlała się pod rożnymi jej adresami. Pamiętajmy, ze dla robotów strona z przedrostkiem www, a bez niego to dwie różne strony. Warto zainteresować się więc przekierowaniami 301 w obrębie własnej domeny.

Ukrywanie treści to często powtarzany sposób na wspominane upychanie słów kluczowych. Przesuwanie tekstu za pomocą stylów CSS poza ekran monitora, tak aby internauta go nie widział, ale robot już tak – na dłuższą metę jest nieskuteczne i może wiązać się z konsekwencjami.

O co warto zadbać na stronie? Na pewno o to aby stosować znaczniki nagłówków, powinniśmy także odpowiednio uwydatniać frazy kluczowe na stronie za pomocą znaczników strong, ale bez przesadyzmu. Pamiętajmy aby obrazki na naszych stronach zawierały wypełniony odpowiednio atrybut alt (odpowiednio to znaczy jeśli mamy obrazek żółwia to w „alt” piszemy „żółw”, a nie „żółw, zwierze, żółwik, zwierze żółw…”). Optymalizacja jest ważna bo często dzięki niej strona naturalnie może powędrować w wynikach wyszukiwania wyżej.